Głodówka, dzień 8 – koniec / oświadczenie

Oświadczenie dot. zakończenia Głodówki

Wczoraj był mój ósmy dzień Głodówki, która miała na celu sprzeciw wobec aktualnej polityki kulturalnej. Protest odbywał się w Toruniu, ale temat, który poruszał jest obecny też w każdym innym polskim mieście, dotyczy sytuacji sztuki w całej Polsce. Kultura rzadko kiedy ma się tutaj dobrze, ale za sprawą aktualnego rządu, sytuacja stała się trudna do zaakceptowania. Z totalnej bezsilności zdecydowałem się na gest głodówki w przestrzeni publicznej, pod drzwiami instytucji związanych z kulturą. Wybrałem Toruń, gdyż z tego miasta pochodzę i tu najlepiej jestem zaznajomiony z lokalnymi problemami.
Czytaj więcej >>

Głodówka, dzień 7

Dziś tekst od Zuzanny Larysz, członkini Grupy nad Wisłą i aktywistki Deklaracji Sprzeciwu:

Siódmy dzień Głodówki Arka, pełny tydzień akcji. Jako członkowie i członkinie Grupy nad Wisłą i osoby, które zainicjowały Deklarację Sprzeciwu, jesteśmy koło Arka, z Arkiem, wspieramy, komentujemy, wirujemy jak satelity z dodatkowymi parami oczu. Proste, historia i proces tej Grupy oplotły nas relacjami, które stały się dla nas cenne. Poprzedni komentarz należał do Michała, pokuszę się o swój, co też poczynię poniżej.
Czytaj więcej >>

Głodówka, dzień 6

Dziś tekst od Michała Połomskiego, członka Grupy nad Wisłą i aktywisty Deklaracji Sprzeciwu:

Grupa nad Wisłą przez ostatnie 2 miesiące przedstawiała nowy sposób działania. Działanie sprzeciwu. Sprzeciw jest dla mnie elementarną istotą działania. Krótko mówiąc działanie = sprzeciw.
Czytaj więcej >>

Głodówka, dzień 5

Wczoraj nie zamieściłem notki z 5 dnia Głodówki, ponieważ po 22 już byłem zbyt zmęczony (zresztą teraz też jestem zmęczony, w nocy było zimno i padało). Chociaż przespałem 9 godzin to i tak czuję się słaby.

Wracając do notatki z wczorajszego dnia. Może w skrócie, od myślników, ujmę co zapamiętałem:
Czytaj więcej >>

Głodówka, dzień 4

Kolejny dzień Głodówki, kolejny dzień dyskusji przed instytucjami związanymi z polityką kulturalną w Toruniu, które na swój sposób są także symbolem dla mnie polityki kulturalnej w Polsce. Oczywiście problemy nie są te same, ale obszary jednak są podobne i można je podawać jako przykład tego przeciwko czemu głoduje (m.in. machlojstwa przy konkursach na stanowiska dyrektorskie, neoliberalna polityka kulturalna, karnawalizacja kultury).

Czytaj więcej >>

Głodówka, jeszcze z: dzień 2


Krótka notka z wczoraj jeszcze, ale na samym wstępie powiem, że mój stan zdrowia wydaje mi się całkiem dobry. Oprócz wieczornego lekkiego bólu stawów, nie jest źle. Wczoraj mierzyła mi ciśnienie Dagmara Chraplewska-Kołcz i stwierdziła, że mam bardzo dobre wyniki: 148 / 85 / 65.  Ja się nie znam na pomiarach ciśnienia, więc dobrze, że Dagmara chce do mnie przychodzić codziennie i stwierdzać czy mam dobre ciśnienie. W końcu ma doświadczenie po swojej głodówce pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Czytaj więcej >>

Głodówka, dzień 1


Głodówka
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
DEKLARACJA SPRZECIWU


Człowiek musi móc się obronić, jednakże jeśli z jakiś względów nie będzie w stanie tego zrobić, powinien podjąć tę trudną acz prostą decyzję, gdyż to jedyne co mu pozostaje. Poprzez ten akt, udaje mu się zwyciężyć nad niesprawiedliwością i poniżeniem oraz ponownie poczuć godność ludzką.
(fragment listu jednego z jemeńskich uczestników strajku głodowego w Guantanamo Bay opublikowanego przez jego prawnika Davida Remesa) Czytaj więcej >>

TERAZ
29.05-??.06.2017 — Głodówka w przestrzeni publicznej, Deklaracja Sprzeciwu, PL


NIEBAWEM
07.2017 — tutor, SYNERGY, Towot Squat / Galeria Labirynt, Lublin, PL
08-10.2017 — wystawa zbiorowa OSTRALE: „re_form“, Drezno, DE


Niedawno skończone
06.2017 — Sprzedane / Sold, akcja w ramach rezydencji, Galeria Raczej, Poznań, PL
07.2017 — Blask Brzask: Jeszcze raz – inaczej, wystawa zbiorowa, Łódź, PL
08-09.2016 — BUDOWLANIEC w ramach festiwalu Nowe Ciepło: Budowa systemem gospodarczym, Nowe Miasto Lubawskie, PL