Pasożytnictwo
na
Begehungen 8, Chemnitz, Niemcy, 01.2012

Hasłem przewodnim festiwalu Begehungen8 była „odpowiedzialność”.

Jestem wyzwolony od odpowiedzialności za sztukę, którą tworzę tylko i wyłącznie w imię własnego dobra. Jednocześnie uważam, że sztuka musi być odpowiedzialna za artystów, a szczególnie za mnie. Sztukę rozumiem jako sieć osób, galerii, muzeów, festiwali i wystaw, między innymi takich jak Begehungen No8. Chciałbym podkreślić powyższe założenia w mojej realizacji, która będzie się opierać na życiu w jednej z cel byłego politycznego więzienia w Chemnitz – JVA Kaßberg. Moje przetrwanie zależy od widzów i organizatorów. To znaczy, że będę pić i jeść to, co dadzą mi widzowie i organizatorzy. (tekst autorstwa artysty-pasożyta z opisu i katalogu festiwalu).

Działanie Pasożyta zakończyło się sukcesem dla twórcy – przetrwał czterodniowy festiwal, a nawet więcej: uzyskał jedzenie, towary luksusowe (papierosy, marihuanę, alkohol) i finanse na dalsze życie. Ponadto, akcja zaowocowała wieloma rozmowami przy okienku celi więziennej. Prócz reakcji pozytywnych były także negatywne, ale warto zaznaczyć, iż odbywały się one symultanicznie przy okienku w drzwiach do celi.

Więcej informacji o Pasożytnictwie w Manifeście Pasożytnictwa.

Pasożyt / Parasite - Begehungen, Chemnitz, Niemcy, Germany Pasożyt / Parasite - Begehungen, Chemnitz, Niemcy, Germany Pasożyt / Parasite - Begehungen, Chemnitz, Niemcy, Germany Pasożyt / Parasite - Begehungen, Chemnitz, Niemcy, Germany Pasożyt / Parasite - Begehungen, Chemnitz, Niemcy, Germany Pasożyt / Parasite - Begehungen, Chemnitz, Niemcy, Germany