Głodówka, dzień 6

Dziś tekst od Michała Połomskiego, członka Grupy nad Wisłą i aktywisty Deklaracji Sprzeciwu:

Grupa nad Wisłą przez ostatnie 2 miesiące przedstawiała nowy sposób działania. Działanie sprzeciwu. Sprzeciw jest dla mnie elementarną istotą działania. Krótko mówiąc działanie = sprzeciw.

Sprzeciw konstruktywny, który powstaje w celu wytworzenia reakcji na działanie. Działanie związane jest nieoderwanie z eksperymentem w celu poszukiwania nowych sposobów dotarcia do obiorcy, który równolegle z artystą ma tak samo istotną rolę społeczną do spełnienia. Każde indywidualne spojrzenie na rzeczywistość jest na swój sposób sprzeciwem, jedynie poparte ono konstruktywnym działaniem przybiera materialną formę co pozwala na rozwój i postęp sztuki oraz percepcji jej odbiorców.

Głodówkę Pasożyta oraz działania grupy postrzegam jako punkt wyjścia do rozmów i dyskusji na temat tożsamości aktualnej polskiej sztuki, co w tym roku w trakcie 100-lecia awangardy w Polsce wydaje mi się niezwykle interesujące. GnW zachęca do wnikliwego wejrzenia w lustro i jej samoidentyfikacji w obliczu ówczesnych wydarzeń politycznych i ich postępujących konsekwencji, pozostających nie bez znaczenia dla kultury i sztuki. Jeżeli jednak ktoś oczekuje od grupy jedynie gotowych i konkretnych rozwiązań postulatów jest w błędzie. Charakter deklaracji i zawarte w nim znaczenia są jednocześnie ponadczasowe, dotyczą nie tylko aktualnej polityki kulturalnej, działalności i edukacji artystycznej współcześnie zaangażowanych, ale również wielu lat wstecz i z pewnością ta sytuacja będzie wyglądała podobnie w najbliższych latach. Taka jest fizyczna i intelektualna rzeczywistość. W obliczu ostatnich głosów sprzeciwu wobec działań sprzeciwu, chciałem jedynie przedstawić istotę jaką według mnie reprezentuje działanie samo w sobie.

Chciałbym pojechać z grupą na plener.

MP 04.07.2017

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *