15.12.2022 — 15.01.2023
Mieszkanie, Toruń

Sztuka i ekonomia są zjawiskami, w których wiedza oraz doświadczenie nawarstwiają się, aby wspierać postęp i rozwój cywilizacyjny. Jednocześnie obydwie te dziedziny są bardzo spekulatywne i, podlegają manipulacjom. Wbrew pozorom, nawet najbardziej „uduchowiona” sztuka powstaje zawsze w jakimś materialnym kontekście. Dlatego należy na dobre porzucić romantyczny i niemający związku z rzeczywistością mit artystek/artystów, którzy żyją samą weną czy mocą twórczą: artystów/ek głodnych, ale płodnych. Niewątpliwie także i my żyjemy w świecie materialnym, podlegając ograniczeniom związanym z presją społeczeństwa i systemowymi warunkami funkcjonowania. Wolność twórcza jest umiarkowanie wolna; jest zawsze materialnie i nierzadko ekonomicznie ograniczona. Artysta/artystka, aby móc tworzyć, nie tylko musi mieć materiały do swojej pracy. Dobrze, gdyby miał/miała także co jeść i gdzie mieszkać.

Nie znam artystki czy artysty, którzy mogliby pozwolić sobie na pominięcie ekonomicznych aspektów w swojej praktyce artystycznej i związanych z nią twórczych decyzji.

“Tu się nie liczy” to testowa odsłona interaktywnej wystawy, gdzie sztuka spotyka się z ekonomią. Towarzyszy jej otwarcie strony internetowej, która ma się stać przestrzenią wymiany sztuki na inne artefakty, usługi czy potrzeby artystyczno-(prze)życiowe. Ideą, która im przyświeca jest alternatywna ekonomia, czyli wymiana dóbr i usług, które nie odwołuje się do wycen rynkowych i wartości pieniężnych. Każdą transakcję w ramach projektu ‘Tu się nie liczy’ poprzedzi rozmowa. Interakcje z wymieniającymi się staną się zarazem dokumentacją, jak i częścią wystawy.

Na wystawę złożą się prace i obiekty artystyczne, których nie będzie można kupić w tradycyjny sposób. Będzie je można nabyć wyłącznie w ramach wymiany, w której pieniądze się nie liczą. To próba sprawdzenia tego, czy i jak można uciec od kapitalistycznych metod wyceny czy wartościowania dóbr i usług za pomocą kwot pieniężnych. To również otwarcie się na osoby, których nie stać, aby sztukę sobie kupić – czyli po prostu, zapłacić za nią pieniędzmi.

Projekt ‘Tu się nie liczy’ jest początkiem mojej pracy wokół idei wymiany jako możliwej alternatywy. To próba stworzenia utopii na małą skalę, w niewesołych czasach niekończących się kryzysów.

Strona internetowa projektu została włączona w trakcie otwarcia wystawy pod adresem:
www.tusienieliczy.pl

 

fotodokumentacja: Alicja Kochanowicz Fotografie – www.alicjakochanowicz.pl
(fotodokumentacje dostałem w ramach wymiany za banknot TSNL)

 

Kliknij miniaturę zdjęcia by zobaczyć większy podgląd.

 


Projekt zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie Kultury.