i
będzie tu wszystko niebawem,
= na otwarciu 15 grudnia około godziny 18:00.

Tu się nie liczy

wystawa/przestrzeń wymiany v0.1

15.12.2022 – 15.01.2023 (otwarcie: 15.12 o g. 18:00, w resztę dni proszę o wcześniejszy kontakt: 600 811 276 / fb / arek@parasite.pl)

miejsce: Mieszkanie, ul. Żelazna 11a/45, Toruń

Sztuka i ekonomia są zjawiskami, w których wiedza oraz doświadczenie nawarstwiają się, aby wspierać postęp i rozwój cywilizacyjny. Jednocześnie obydwie te dziedziny są bardzo spekulatywne i, podlegają manipulacjom. Wbrew pozorom, nawet najbardziej „uduchowiona” sztuka powstaje zawsze w jakimś materialnym kontekście. Dlatego należy na dobre porzucić romantyczny i niemający związku z rzeczywistością mit artystek/artystów, którzy żyją samą weną czy mocą twórczą: artystów/ek głodnych, ale płodnych. Niewątpliwie także i my żyjemy w świecie materialnym, podlegając ograniczeniom związanym z presją społeczeństwa i systemowymi warunkami funkcjonowania. Wolność twórcza jest umiarkowanie wolna; jest zawsze materialnie i nierzadko ekonomicznie ograniczona. Artysta/artystka, aby móc tworzyć, nie tylko musi mieć materiały do swojej pracy. Dobrze, gdyby miał/miała także co jeść i gdzie mieszkać.

Nie znam artystki czy artysty, którzy mogliby pozwolić sobie na pominięcie ekonomicznych aspektów w swojej praktyce artystycznej i związanych z nią twórczych decyzji.

Tu się nie liczy to testowa odsłona interaktywnej wystawy, gdzie sztuka spotyka się z ekonomią. Towarzyszy jej otwarcie strony internetowej, która ma się stać przestrzenią wymiany sztuki na inne artefakty, usługi czy potrzeby artystyczno-(prze)życiowe. Ideą, która im przyświeca jest alternatywna ekonomia, czyli wymiana dóbr i usług, które nie odwołuje się do wycen rynkowych i wartości pieniężnych. Każdą transakcję w ramach projektu Tu się nie liczy poprzedzi rozmowa. Interakcje z wymieniającymi się staną się zarazem dokumentacją, jak i częścią wystawy.

Na wystawę złożą się prace i obiekty artystyczne, których nie będzie można kupić w tradycyjny sposób. Będzie je można nabyć wyłącznie w ramach wymiany, w której pieniądze się nie liczą. To próba sprawdzenia tego, czy i jak można uciec od kapitalistycznych metod wyceny czy wartościowania dóbr i usług za pomocą kwot pieniężnych. To również otwarcie się na osoby, których nie stać, aby sztukę sobie kupić – czyli po prostu, zapłacić za nią pieniędzmi.

Projekt ‘Tu się nie liczy’ jest początkiem mojej pracy wokół idei wymiany jako możliwej alternatywy. To próba stworzenia utopii na małą skalę, w niewesołych czasach niekończących się kryzysów.

Strona internetowa projektu zostanie włączona w trakcie otwarcia wystawy pod adresem:

tusienieliczy.pl

Projekt realizowany w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie Kultury.

Tu się nie liczy, Banknot Setka 100 TSNL, tusienieliczy.pl