Na Podlasiu
Sztuka Zaangażowania, CEO

Zabłudów – Cerkiew i Pizzeria przy gminnym Ryneczku.

Na Podlasiu nigdy nie byłem, jest to mój pierwszy raz i tak jak to dzieje się u mnie już od dobrych kilku lat, z przyczyn ekonomicznych i czasowych, nowe miejsca odwiedzam za sprawą działań kulturalno-artystycznych. W tym przypadku za sprawą programu rezydencyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej o nazwie: Sztuka Zaangażowania. Projekt zakłada współpracę wybranych artystów/animatorów z nauczycielkami/nauczycielami z małych miejscowości. Ja trafiłem na Podlasie i będę współdziałać z Małgorzatą Rusiłowicz, m.in. nauczycielką ze szkoły w Białostoczku w gminie Zabłudów, edukatorką na rzecz dialogu międzykulturowego oraz lauretką Nagrody im. Ireny Sendlerowej ,,Za naprawianie świata”.

Jesteśmy po pierwszym badaniu terenowym i pierwszych spotkaniach z dzieciakami i młodzieżą. Na dziś wybiórcze zestawienie z całkiem rzetelnego objazdu, który zrobiła mi Małgorzata by wprowadzić mnie w przestrzeń, atmosferę i sytuację regionu.

 

Tablica przy parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zabłudowie.
„Aby Apostołowie niosący dobrą nowinę rozświetlali tę ziemię Światłem Wiary, Nadziei i Miłości w 450 rocznicę nadania praw miejskich Zabłudowa”, rzeźba z 2003 roku autorstwa Włodzimierza Naumiuka, artysty z pobliskich Kaniuk.
.
Polska Walcząca na tyłach gminnego szaletu.
Kaplica św. Rocha z 1850 r. w Zabłudowie. Sama Kaplica niedawno odnowiona, ale cmentarz wokół już/jeszcze nie.
Cmentarz przy kaplicy Św. Rocha na tle okolicznej zabudowy.
Kirkut w Zabłudowie, który za czasów hitlerowskiej okupacji był rozbierany na płyty na nawierzchnię drogową.
Od czasu hitlerowskiej okupacji gmina raczej się nim nie zajmowała. Czasem jedynie okoliczni mieszkańcy przywożą tu fragmenty macew, które zapewne znajdują przy remontach dróg.
Mnóstwo katolickich i prawosławnych kaplic przy skrzyżowaniach dróg, ale najczęściej nie obok siebie. Tu wyjątek.

 

Odpady problemowe w gminie Zabłudów.
A tu wspólne zdjęcie w Kurianach.

 

Mieszkańcy Kurian.
Była filia szkoły podstawowej z klasami 0-3.
Domy w Kurianach.
Pozostałość po PRLu w Białostoczku – POM, czyli Państwowy Ośrodek Maszynowy.
Świetna poPRLowska konstrukcja do, chyba, wieszania flag i transparentów na wiece.
Offtopic, czyli ja robię zdjęcie Małgorzacie jak ona robi mi zdjęcie jak ja robię zdjęcie.
Rzeźba codzienności w Białostoczku.
Kunsztowna kapliczka.
Matka Boska Wspomożycielka Królowa Świata.
Kapliczki na wjeździe i wyjeździe: stare kapliczki w nowym budownictwie.
OD CHORÓB GŁODU OGNIA I WOJNY ZACHOWAJ NAS PANIE
Niby kapliczka przydrożna, a tu nagrobki, nawet dwa: po polsku i po rosyjsku, ale jednej osoby.
Kaktus na Podlasiu? Czuć inwencję twórczą.
Domy w Kowalowcu.
Jezus, Marya, Józef, wam moje daruję serce i moję duszę.
300 dni odpustu kazdy raz.
Meczet w Kruszynianach.
Meczet w Kruszynianach – wewnątrz.
Mizar, czyli cmentarz muzułmański, w Kruszynianach.
A tu jedna z turystyczno-tatarskich atrakcji w Kruszynianach – jurta.
Strój imama Stefana Mustafy Jasińskiego. Podobny do strojów kapłanów z innych, „bardziej polskich” wyznań.
Jedyna spotkana przeze mnie kapliczka, jednocześnie prawosławna i katolicka.

 

Na koniec tej krótkiej relacji – nasze tatarskie zdjęcie pamiątkowe, w adekwatnych rolach.

A jutro zamieszczę pierwszą relację ze spotkania i wstępnego działania z dzieciakami i młodzieżą.

 

Głodówka, dzień 8 – koniec / oświadczenie

Oświadczenie dot. zakończenia Głodówki

Wczoraj był mój ósmy dzień Głodówki, która miała na celu sprzeciw wobec aktualnej polityki kulturalnej. Protest odbywał się w Toruniu, ale temat, który poruszał jest obecny też w każdym innym polskim mieście, dotyczy sytuacji sztuki w całej Polsce. Kultura rzadko kiedy ma się tutaj dobrze, ale za sprawą aktualnego rządu, sytuacja stała się trudna do zaakceptowania. Z totalnej bezsilności zdecydowałem się na gest głodówki w przestrzeni publicznej, pod drzwiami instytucji związanych z kulturą. Wybrałem Toruń, gdyż z tego miasta pochodzę i tu najlepiej jestem zaznajomiony z lokalnymi problemami.
Czytaj więcej >>

Głodówka, dzień 7

Dziś tekst od Zuzanny Larysz, członkini Grupy nad Wisłą i aktywistki Deklaracji Sprzeciwu:

Siódmy dzień Głodówki Arka, pełny tydzień akcji. Jako członkowie i członkinie Grupy nad Wisłą i osoby, które zainicjowały Deklarację Sprzeciwu, jesteśmy koło Arka, z Arkiem, wspieramy, komentujemy, wirujemy jak satelity z dodatkowymi parami oczu. Proste, historia i proces tej Grupy oplotły nas relacjami, które stały się dla nas cenne. Poprzedni komentarz należał do Michała, pokuszę się o swój, co też poczynię poniżej.
Czytaj więcej >>

Głodówka, dzień 6

Dziś tekst od Michała Połomskiego, członka Grupy nad Wisłą i aktywisty Deklaracji Sprzeciwu:

Grupa nad Wisłą przez ostatnie 2 miesiące przedstawiała nowy sposób działania. Działanie sprzeciwu. Sprzeciw jest dla mnie elementarną istotą działania. Krótko mówiąc działanie = sprzeciw.
Czytaj więcej >>

Głodówka, dzień 5

Wczoraj nie zamieściłem notki z 5 dnia Głodówki, ponieważ po 22 już byłem zbyt zmęczony (zresztą teraz też jestem zmęczony, w nocy było zimno i padało). Chociaż przespałem 9 godzin to i tak czuję się słaby.

Wracając do notatki z wczorajszego dnia. Może w skrócie, od myślników, ujmę co zapamiętałem:
Czytaj więcej >>

Głodówka, dzień 4

Kolejny dzień Głodówki, kolejny dzień dyskusji przed instytucjami związanymi z polityką kulturalną w Toruniu, które na swój sposób są także symbolem dla mnie polityki kulturalnej w Polsce. Oczywiście problemy nie są te same, ale obszary jednak są podobne i można je podawać jako przykład tego przeciwko czemu głoduje (m.in. machlojstwa przy konkursach na stanowiska dyrektorskie, neoliberalna polityka kulturalna, karnawalizacja kultury).

Czytaj więcej >>

Głodówka, jeszcze z: dzień 2


Krótka notka z wczoraj jeszcze, ale na samym wstępie powiem, że mój stan zdrowia wydaje mi się całkiem dobry. Oprócz wieczornego lekkiego bólu stawów, nie jest źle. Wczoraj mierzyła mi ciśnienie Dagmara Chraplewska-Kołcz i stwierdziła, że mam bardzo dobre wyniki: 148 / 85 / 65.  Ja się nie znam na pomiarach ciśnienia, więc dobrze, że Dagmara chce do mnie przychodzić codziennie i stwierdzać czy mam dobre ciśnienie. W końcu ma doświadczenie po swojej głodówce pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Czytaj więcej >>

Głodówka, dzień 1


Głodówka
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
DEKLARACJA SPRZECIWU


Człowiek musi móc się obronić, jednakże jeśli z jakiś względów nie będzie w stanie tego zrobić, powinien podjąć tę trudną acz prostą decyzję, gdyż to jedyne co mu pozostaje. Poprzez ten akt, udaje mu się zwyciężyć nad niesprawiedliwością i poniżeniem oraz ponownie poczuć godność ludzką.
(fragment listu jednego z jemeńskich uczestników strajku głodowego w Guantanamo Bay opublikowanego przez jego prawnika Davida Remesa) Czytaj więcej >>